się w domu poprzez użycie odpowiednich środków wybielających dostępnych w drogeriach, jak pasty do zębów, oraz na takie wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Gabinety stomatologiczne oferują dwie podstawowe metody wybielania, a jest to metoda gabinetowa oraz metoda nakładkowa. Metoda wybielania gabinetowego jest w całości przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym i polega na zastosowaniu odpowiedniego środka wybielającego i naświetlaniu specjalną lampą. Z drugiej strony metoda nakładkowa trwa nieco dłużej, ale jest mniej inwazyjna oraz tańsza i polega na stosowaniu indywidualnych nakładek, do których pacjent sam aplikuje środek wybielający. Wybielanie zębów jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej, którego celem nadrzędnym jest rozjaśnienie uzębienia o kilka odcieni.
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza
Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycy, że w jej ramach można wyróżnić wiele specjalizacji stomatologicznych. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest tak zwana stomatologia zachowawcza. Dział stomatologii zachowawczej zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych już ubytków na skutek infekcji. Do specjalizacji, jaką jest stomatologia zachowawcza, należy także dyscyplina zwana endodocją, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Każdy gabinet stomatologiczny zajmujący się leczeniem zębów oraz jamy ustnej posiada w swojej ofercie usługi z zakresu stomatologii zachowawczej. Dział stomatologii zachowawczej jest dość szeroką specjalizacją stomatologiczną, w której zakres działań wchodzi nie tylko leczenie, ale także profilaktyka. Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej są z pewnością jednymi z częściej wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Usługi oferowane w ramach stomatologii zachowawczej to, między innymi, wypełnianie zęba, działania profilaktyczne przeciw próchnicy oraz leczenie kanałowe zębów.
Usługa leczenia kanałowego
Usługa leczenia kanałowego zębów jest jedną z wielu usług oferowanych przez gabinety stomatologiczne specjalizujące się w leczeniu i profilaktyce zębów oraz jamy ustnej. Leczenie kanałowe należy do jednej z dziedzin stomatologii, którą jest stomatologia zachowawcza. Leczenie kanałowe zębów jest znane także pod inną, bardziej fachową nazwą endodoncji. Sam zabieg leczenia kanałowego ma na celu wyleczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba powstałych najczęściej na skutek próchnicy. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorobowo zmienionych tkanek miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu tych przestrzeni oraz wypełnieniu ich specjalnym materiałem. W leczeniu kanałowym często korzysta się z pomocy mikroskopu, dzięki któremu można precyzyjniej wyczyścić oraz wypełnić kanały zęba. Sam zabieg z pewnością nie należy do zbyt przyjemnych, dlatego warto odbywać regularne wizyty kontrolne u dentysty, a także stosować odpowiednią profilaktykę. Zdarza się, że leczenie kanałowe jest jedyną metodą uratowania zaatakowanego przez próchnicę zęba.